Kam na výlet

Hlinecko a okolí.

Hlinsko je menší město s 10 tis. obyvateli, skoro ve střed republiky, na kraji Železných hor a Žďárských vrchů v nadmoršké výšce okolo 600 m. Hlinsko náleží do Pardubického kraje na území České republiky a pohodlně k nám přijedete po státní silnici. Centrum města leží v údolí na horním toku řeky Chrudimky, kde najdete i chatu Ostříž. Město má bohatou minulost - památkovou rezervaci lidové architektury zvanou Betlém, tu najdete vedle chaty, naproti přes řeku Chrudimku. Chceme vám zde dát pár tipů na výlet a k prozkoumání okolí.

Zhruba 100m od ubytování chaty OSTŘÍŽ, se nachází památková rezervace lidové architektury Betlém je částí města Hlinsko v okrese Chrudim. situovanou v sousedství jádra města, na pravém břehu řeky Chrudimky..

https://www.nmvp.cz/vysocina

Opravdu kousek, 1 km od chaty je Skiareál Hlinsko. Pokud rádi lyžujete určitě doporučujeme navštívit toto zimní středisko se třemi vleky. Nabídne vám hlavní 500m dlouhou červenou sjezdovku s osvětlením a mostem přes hlavní silnici. Modrá, černá a také dětský svah. Aktuální informace o stavu sněhu ve skiareálu Hlinsko najdete zde: www.skihlinsko.cz . Pokud rádi běžkujete, u Hlinska najdete 10km upravovaných tras - areál Na Ratajích.

V případě, že se budete chtít ohřát, můžete jít rovnou do Pekla. Ano, Peklo ČERTOVINA je unikátní projekt a stavba, která je v České republice unikátní. Naleznete zde desítky metrů chodeb a jeskyní, které sahají až 12 metrů pod zem a 8 metrů do výšky. Je zde podzemní labyrint, hraný program s živými herci (čerty), restaurace a spousty dalších zajímavých atrakcí. Kompletní informace o Pekle Čertovina v Hlinsku se dozvíte na stránkách: www.peklocertovina.cz

Město Hlinsko je centrem mikroregionu Hlinecko, který se rozprostírá na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí – Žďárské vrchy a Železné hory.

Najdete zde tolik kulturně-historických památek, které se mohou stát cílem krátkých výletů, že nebudete vědět, kam dřív. K nejznámějším patří Muzeum v přírodě Vysočina, jehož expozice na Veselém Kopci a na Betlémě přímo v Hlinsku vám přiblíží život obyvatel v minulých staletích v prostředí malebných původních i autenticky rekonstruovaných roubených chalup. S místními tradicemi se můžete osobně setkat i během Adámkových folklorních slavností v Hlinsku, anebo tradičních masopustů pravidelně konaných v mnoha obcích mikroregionu, které navíc od roku 2010 patří na seznam kulturních památek UNESCO.

Okolí Hlinska je hustě protkáno sítí turistických tras a cyklostezek, které vás provedou nejkrásnějšími zákoutími kraje, divokou přírodou i těmi nejlepšími místy na odpočinek. Zavítat můžete třeba do Toulovcových maštalí – přírodní rezervace tvořené pískovcovými skalními útvary (tzv. Budislavské skály) a plné vzácných druhů z říše flóry i fauny.

A u venkovních aktivit a zvířat ještě zůstaneme – náš kraj totiž můžete objevovat i z kočáru taženého koňmi. Pan Trávníček z Hamer u Hlinska vás vezme na vyjížďku, na které budou k obdivování nejen krásy okolí, ale i samotní plemenní hřebci v zápřahu.

Chcete-li se během dovolené oddávat i sportovním aktivitám, určitě vás potěší, že v zimních měsících můžete navštívit některý z nedalekých lyžařských areálů vhodných pro celou rodinu – nejbližší najdete přímo v Hlinsku, další pak v Trhové Kamenici, v Hluboké nebo ve Svratce.

V letních měsících si zase můžete vyzkoušet golf na devítijamkovém hřišti ve Svobodných Hamrech, anebo koupací biotop přímo v Hlinsku. Celoročně pak doporučujeme k návštěvě krytý bazén kousek od apartmánu, v jehož prostorách najdete i fitness centrum, saunu, sál na squash, solárium a také bar s občerstvením. Pravidelně si zde můžete zacvičit i třeba aquaaerobic.

A když vás nepříznivé počasí zažene pod střechu, můžete se vydat třeba do Městského muzea a galerie na některou z aktuálních nebo stálých výstav – charakteristický ráz zdejší krajiny učaroval nejednomu malíři. Anebo do turisty i místními vyhledávaného Pekla Čertovina. Pětipatrové peklo je unikátním zábavním centrem pro děti i dospělé. Uvnitř vás provede smečka sympatických čertů a pověstné jsou hříšné páteční "all you can eat" večery obžerství.

UBYTUJTE SE V CHATĚ OSTŘÍŽ

ODPOČIŇTE SI VE WELLNESS